Nazywam się

Wojciech Dudziński

Jestem audytorem śledczym z wieloletnim stażem w audytorskich firmach z tzw. Wielkiej Czwórki, oraz amerykańskim biegłym specjalistą ds. wykrywania nadużyć, a także prezesem firmy Fraud Control. Pracowałem dla ONZ w Kosowie, wykonałem setki audytów dochodzeniowych zarówno w polskich jak i zagranicznych firmach.
Z 20 letniej praktyki wiem, że nadużycia gospodarcze są realnym i ciągle rosnącym zagrożeniem dla firm i ich menadżerów. Amerykańskie stowarzyszenie audytorów śledczych ACFE szacuje, że firmy tracą aż 5% swoich przychodów w związku z nadużyciami. Z mojego doświadczenia wynika, że w Polsce ten problem może być jeszcze większy. W ostatnich 3 latach przeprowadziłem kilkadziesiąt audytów ryzyka nadużyć tylko w jednym przypadku nie było żadnych przekrętów. W większości przypadków straty przekraczały 1 milion zł.
Mezczyzna

Należy również wspomnieć o zagrożeniach płynących dla zarządów. Słynny art. 296 kk (zwany postrachem menadżerów) penalizuje bowiem przypadki strat wynikających z niedopełnienia obowiązków. Wystarczą jakieś nadużycia w firmie i problem gotowy. Mało tego art. 296 1a kk nie wymaga, aby w związku z niedopełnieniem obowiązków w ogóle wystąpiła jakaś strata, bowiem mówi on jedynie o „sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody”. W związku z powyższym ww. zarzuty można postawić praktycznie każdemu menadżerowi, o czym boleśnie przekonało się już wielu członków zarządów. Co jakiś czas mogliśmy bowiem śledzić medialne doniesienia o ich zatrzymaniach. Owszem część z nich w końcu się oczyści, ale jakim kosztem. Wreszcie trzeba dodać, że prokuratury i sądy coraz częściej korzystają z ww. przepisów.


W związku z powyższym postanowiłem stworzyć bloga, który będzie zwiększał świadomość zagrożeń związanych z nadużyciami, ale także uczył jak je wykrywać i im przeciwdziałać. Na koniec chciałbym dodać, iż jestem zwolennikiem szerokiego wykorzystania systemów Sztucznej Inteligencji do prowadzenia kontroli i wykrywania nadużyć. To już się dzieje – tak jak fotoradary znacznie zmniejszyły nadużycia na drogach tak ww. systemy przyczynią się do znacznego zmniejszenia ryzyka nadużyć gospodarczych.

Dlaczego warto czytać ten blog?

Jeżeli jesteś menadżerem, urzędnikiem, kontrolerem, audytorem, przedstawicielem tzw. organów, dziennikarzem, lub osobą zainteresowaną tematyką nadużyć to ten blog jest dla Ciebie.

Co zyskasz czytając bloga:

  • Zwiększenie świadomości w zakresie zagrożeń związanych z nadużyciami
  • Praktyczne porady jak wykryć przekręty gospodarcze
  • Wiedzę co zrobić, aby przeciwdziałać nadużyciom
  • Porady jakie czynności podjąć po wykryciu nadużyć
  • Wiedzę jakie ryzyko prawne wiąże się z nadużyciami
  • I wiele innych korzyści